שאלת השבוע

למה וכיצד מקימים חבורה?

צומחים לאט

הרב דב זינגר
ישיבת מקור חיים

יש היום קבוצות ווטסאפ ורשתות חברתיות, כי יש צורך אנושי אמיתי להיות בקשר ולשתף בדור בו אנו מרגישים את הבדידות האנושית. לצערנו, הכלים הקיימים הם שטחיים, ולכן גם השיתוף נשאר ברמה שטחית. לכן קיים הרצון לחבורות של אנשים שעוסקים בשאלות המרכזיות והיותר מעניינות של החיים. חבורת לימוד היא קבוצה של אנשים שמתכנסים יחד, כמה שעות בכל שבוע, לומדים או משוחחים על נושא מסוים.

הגדרנו כמה שלבים כדי להפוך את החבורה לפשוטה יותר: החבורה מתחילה ב"ברכה ראשונה", מין טקס שמבדיל בין החוץ לפנים. כל אחד מספר מה אני משאיר בחוץ כדי להיות נוכח פה, או דבר נחמד שעבר עלי, או ברכה שאני מברך מישהו אחר עם כוונה. זה לוקח כמה דקות ומזכיר לנו שאנחנו בשיח מכוון ואחר, מלב אל לב.

לאחר מכן אפשר ללמוד משהו ביחד, זה יכול להיות כל טקסט באשר הוא. עניינו - שהוא משרה אוירה, מכוון לשיח יותר גבוה ועמוק. לאחר מכן בא שלב ה"הילוך", רבי נחמן קרא לזה להפוך את התורות לעצות. אנחנו שואלים: איפה זה פוגש אותי? איך הופכים את הלימוד לדבר ממשי, והשיחה נסובה על הקשר לחיים שלי.

אחד הדברים החשובים הוא שיש פרנס – מישהו שמארח את החבורה בכיבוד, שמספר על עצמו. כל פעם מישהו בתורו מארח וזה משנה את השיח משיח חזק לשיח רך. דברים חדשים צומחים, לאט לאט זה הופך יותר טבעי. אנשים שמחים בזה ורוצים לשתף, זה דורש סוג של אוירה, ממ"ד רוחני, שבו משתחררים מהצורך שלי להיות יותר מהשני. גם החולשה היא אופציה...

 

עוגן וחברות פשוטה

מתוך "אגודתו על ארץ יסדה"

מדריך לעבודת ה' בחבורה - ישיבת תורת החיים

 

כל מי שהספיק לחיות מעט בעולם הזה יודע שהשיח השולט בעולם אינו שיח של עבודת ה' וקרבת ה'. כך טבעו של עלמא דשקרא – שהאמת שבו מסתתרת. מצב זה גורם לכך שגם יהודי שרוצה לעבוד את ה', עלול לרדת מאוד מאוד ברצונותיו ושאיפותיו, מכיוון שהשיח החברתי מושך אותו כל העת למטה. יהודי חייב עוגן שיְקַבֵּע אותו בידיעה: "רצוני, שאיפתי ומטרתי בחיים היא אחת – עבודת ה'". החבורה נותנת לאדם את העוגן הזה. הקשר עם בני החבורה, ששאיפתם ומטרתם עבודת ה', גורם לאדם לא לשכוח לשם מה הוא חי ופועל, ומה שאיפתו בחיים בתוך הים הסוער של קשיי ובלבולי העולם הזה. הוא אינו מתמודד לבד מול העולם הזה, הוא חלק מקבוצה.

יש ערך לעצם האהבה בין החברים, כי כשה' רואה שהילדים שלו בשלום ואוהבים אחד את השני זה משמח אותו מאוד. עניינו של עמלק הוא פירוד בין האנשים, ועבודת היהודים היא "לך כנוס" – לעשות חיבור, דיבוק ואהבת חברים.

לכן מומלץ להשקיע את המפגשים הראשונים בהיכרות עמוקה עם בני החבורה – ללמוד איפה גדל החבר היקר שלי, מאיזו משפחה הוא בא ומה השאיפות שלו. לאחר שלב ההיכרות הבסיסית הזאת, רצוי לרכז את המפגשים בנושאים ספציפיים יותר שאותם רוצים לברר יחד, כמו למשל נושאים בעבודת ה', בהשקפה או אפילו ללמוד סוגיא בעיון יחד. חשוב להבין שהבסיס לחבורה הוא הדיבוק־חברים, ולכן תמיד יש להקדיש זמן בכל מפגש לחברות הפשוטה – שאחד יספר לשני מה עבר עליו בשבוע האחרון, והשני יספר לשלישי מה קורה בתחום עיסוקו, בקיצור – להיות חברים!