בזה הספר יצאו מהגלות

מה גורם למ.פ. במילואים לקנות זוהר בשבעה כרכים ולפרק אותו בעזרת סכין יפני? במעבה היער בפינלד, ניסה ה"מוח" של הכת לשכנע אותו להתנצר אם נערי בר מצווה מסיימים את הזוהר, אז אולי הגיע הזמן שגם אנחנו נפתח את הזוהר ונראה מה כתוב בו?

ספר הזוהר מעיד על עצמו כי "בזה הספר ייצאו מהגלות ברחמים". למרות ההבטחה המעודדת, עדיין לא ברור – כיצד עומד הדבר לקרות? יש הסבורים שדי להחזיק ספר קבלה בתיק לעת מצוא, אולם לאדם המאמין ברור שהכוונה היא ללימוד וחיבור עמוק אל הרעיונות המצויים בספרי הזוהר ופנימיות התורה, שהם הם האמצעי ליציאה מן הגלות ולקירוב הגאולה.

הרב חיים ששון (55) קם ועשה מעשה. מזה שנים שהוא וספר הזוהר קשורים זה בזה. זה החל בשנותיו הראשונות בעולם התורה. "כיליד למשפחה יוצאת טורקיה, תמיד שמעתי על גדול רבני איזמיר, רבי חיים פלאג׳י זצוק"ל, שהיה גאון גדול שחיבר שבעים ושניים ספרים בנגלה ונסתר. הדברים הללו משכו אותי והתחברתי אל עולם הסוד של היהדות. הייתי קשור אז עם הראשון לציון הרב מרדכי אליהו זצוק"ל, ממשיכו של ה'בן איש חי' בדורנו, שעסק בקבלה רבות, והוא עודד אותי וסייע בעדי ללכת בדרך זו״. בשנים הראשונות קיבל על עצמו לקיים את הוראת האריז"ל לקרוא בכל יום חמישה דפי זוהר אפילו בלי הבנה, עד שיסיים את כולו: ״זה חדר בי וניקה לי את הנפש. כל בעל תשובה חש כי יש לו מה לתקן, והקריאה הזו, עם ההנהגות שנלוו אליה, חוללו בי פלאות״. בהמשך דרכו זכה לעודד גם אחרים להצטרף אליו.

רעיון נולד

"מספר ימים לפני ל"ג בעומר תשנ"ג, הייתי במילואים בתור מפקד פלוגה בחברון. באותה תקופה למדתי את השיחות של הרבי מליובאוויטש בהם עלה באופן מובהק ההכרח המוטל על כל אחד מאיתנו לקרב את הגאולה. במהלך האימונים ניקרה במחשבתי השאלה – מה אנחנו יכולים לעשות למען זירוז הגאולה? נזכרתי שיש מקורות רבים לכך שלימוד הזוהר מחיש את הגאולה ברחמים. החלטתי ועשיתי מעשה: נסעתי הישר משדה האימונים לירושלים, ורכשתי סט זוהר מנוקד בן שבעה כרכים. הגעתי הביתה והודעתי לאשתי ולילדים שכרגע מתרחש כאן מבצע "קרבי" למען הגאולה. המרוץ נגד מחוגי השעון החל, שהרי בעוד כמה שעות עומדת להיכנס השבת - פרשת אמור, ערב הילולת רשב"י. כל המשפחה מתבוננת בי לוקח סכין יפנית ומתחיל 'לקלף' ולהוריד את הכריכות מהספרים, לאחר מכן חותך בזהירות ומפריד בין הגיליונות שמהם מורכב כל ספר ומחלק אותם בסך הכל למאה וחמש גיליונות. הכנתי מודעה גדולה בסגנון: "עצור! קח חלק בחלוקת וסיום הזוהר למען הגאולה ברחמים!", הדבקתי אותה בכניסה לבית הכנסת הגדול שבסמוך לביתי. נעמדתי בפתח והתחלתי לחלק לציבור המתפללים תוך בקשה לסיים עד מוצאי שבת ולהחזיר את הגיליונות. כך 'עלה לשמים' באחדות מיוחדת תוך פחות מיממה ספר זוהר שלם, כשכולם מתלהבים מהרעיון. מאז ברוך ה', מדי שנה מחכים לחלוקת הזוהר".

בהמשך הוסיף הרב ששון עוד משתתפים ותומכים למפעל באמצעות תוכניות הרדיו בערוצי הקודש, בהן היה מנחה תחת הכינוי התקשורתי "חזקיה בן מנחם". "במספר ערוצי רדיו נתנו לי לעלות לשידור ולחמם את קהל המאזינים על כך, וכך הוקם בביתנו 'מוקד הזוהר' בניהול אשתי העומדת לימיני. כבר בשנה הראשונה הגענו ללמעלה מאלף ומאתיים משתתפים. עם השנים ידיד לקח על עצמו והקים את 'אור הזוהר', ומלאכת ריכוז החלוקה הועברה אליו". גם כיום ממשיך הרב ששון בלימוד היומי בספר הזוהר, וזכה שכל בניו יערכו סיום על כל ספר הזוהר ביום בר המצווה שלהם.

בשנים האחרונות, ובעיקר בעקבות קריאתו של הרבי מליובאוויטש להוסיף לימוד בענייני הגאולה, החליט הרב ששון להתמקד בנושאי הגאולה בספר הזוהר. לשם כך הוא פנה לבניו של הרב דניאל פריש זצ"ל, בעל הפירוש הידוע "מתוק מדבש" על כל ספר הזוהר, והוציא לאור את "זוהר הגאולה", ספר המרכז את כל מאמרי הגאולה המופיעים בזוהר עם פירושי הרב פריש.

המסע אל הקדושה

סיפורו האישי של הרב ששון מעניין בזכות עצמו. הוא גדל ביהוד, ובנעוריו היה אקרובט ומתעמל מצטיין. לאחר השירות הצבאי יצא הקצין הקרבי למסע תרמילאים סביב חצי העולם, ובדרך כלשהי התגלגל גם לפינלנד הרחוקה. שם פגש קבוצה של "אוהבי ישראל" שהביעו נכונות לעזור לו אם ישאר אצלם זמן מה. עד מהרה התברר שהוא נפל ברשתה של כת מיסיונרים נוצרים לותרנים שניסו לגרום לו להתנצר במהלך ארבעה חודשים שבהם החזיקו אותו אצלם. הוא נלקח למעבה יער־עד לשיחה עם ה"מוח" מספר אחד של הכת הלותרנית, לשעבר מהנדס חשמל בכור האטומי של פינלנד. בעקבות השיחה החליט לבדוק היכן האמת, התחיל לקרוא את כל התנ"ך ולהבדיל גם את ספרם של הנוצרים. "לפתע התחלתי להרגיש את ה'מבדיל בין קודש לחול'". חשתי את הקשר שלי לתורה הקדושה, הנשמה החלה להידלק, וכאשר עברתי על תורת הנצרות הרגשתי דחיה טבעית מהטומאה שבה". כשהחל לשאול את המיסיונרים שאלות שנותרו ללא מענה מצידם, החליט שהגיע הזמן לנטוש אותם ולהכיר מקרוב את כור מחצבתו – היהדות.

הרבה מסעות עבר הרב ששון בחייו. לאחר שעזב את פינלנד ומשם לארה"ב שב לארץ, הגיע גם ל"מכון לחקר הקבלה" בתל אביב שם פגש לראשונה את ספר הזוהר. אולם עד מהרה הבין שדרך זו אינה בשבילו, הוא חיפש חיים של קדושה. "לבסוף הגעתי ל'מכון מאיר' שליד ישיבת 'מרכז הרב' בירושלים, שם התחלתי ללמוד תורה ברצינות, שם גם זכיתי להכיר את אשתי ואם שלושה עשר ילדי, ברוך ה'".

אם תגיעו למירון השנה בל"ג בעומר, תוכלו גם אתם לראות בדרככם אלפי יהודים המסיימים יחד את ספר הזוהר המחולק... בנסיעה באוטובוס. כי בכל הקשור לקירוב הגאולה, היד עוד נטויה, והשמיים – אינם הגבול.