שאלת השבוע

איך מלמדים אמונה לאנשים לא מאמינים?

נתונים ומסקנות

הרב נתן רוזן

ארגון ערכים

המושג אמונה בא מהמילה 'אמין'. בעסק אמין אתה משקיע, ובעסק שלא – לא. כשמישהו שואל אותך "מה, אתה לא מאמין לי?", זו הסיבה הכי טובה לא להאמין. כי אמון לא דורשים אלא מקבלים. גם אמונה בקדוש ברוך הוא, להבדיל, היא דבר נרכש.

הבסיס לאמונה הוא איסוף ידיעות שמייצרות תהליך אמוני. בתורה כתוב "וידעת היום והשבות אל לבבך" – קודם כל עלינו לדעת כמה שיותר, ואז ניתן לבנות מערכת של אמונה. בעולם המודרני יש חלוקה בין אמונה לידיעה, אך גם המדע יודע שהגבול מטושטש. איך יודעים שאנו יודעים? אף אחד לא ראה את המפץ הגדול. כשיש לנו הסתברות גדולה, זה נקרא ידיעה, וכשיש קצת פחות ממנה זו אמונה.

אמונה שמתבססת על כלום היא אמונת פתיים. התפקיד שלנו הוא להנגיש את הידיעות הידועות לנו ולתת כלים לאדם לבנות לעצמו את האמונה על בסיס איסוף נתונים וניתוח מסקנות.

אמונה היא תהליך דינמי, כמו אמון בין בני זוג. יש לו עליות וירידות, וכחלק מההתפתחות האמונית, אדם צריך לראות מה הוא מאשר בשכלו וברגשותיו, ועל פי זה לראות לְמה הוא מחויב.

הסופר מילן קונדרה תיאר באחד מספריו שיחה בינו לאדם אחר על אלוקים. אותו אדם פנה לקב"ה בתור "הבורא" ולא בתור "אלוקים". שאל אותו מילן, מדוע אינך משתמש בשם אלוקים? וענה בעצמו: כשאומרים "אלוקים" מתכוונים למי שברא את העולם ואותך, שמתערב לך בחיים הדתיים ואומר לך כיצד להתנהג על פי המוסר. כשאתה לא מעוניין שמישהו יכתיב לך את דרך החיים, אתה מורידו לדרגת "מהנדס בכיר", קורא לו "הבורא" ונראה לך שכך פתרת את הבעיה.

ישנם אנשים שדנים האם יש בורא לעולם, ואת זה ניתן להוכיח בהסתברות פשוטה עם שכל ישר. אך האמונה היא מעלה גדולה שבה האדם מוכן להתחייב ולחיות על פי הבנתו השכלית, לתת אמון בשכל הישר.

 

חשיפת הפנימיות

הרב אור טאוב

ראש קהילת נהורא, רמת גן

התשובה הפשוטה היא שאכן אי אפשר ללמד אמונה למי שאינו מאמין, אך יש לברר האם יש מי שבאמת אינו מאמין.

בספרי חסידות מוסבר ההבדל שבין הרגש והשכל לבין כוח האמונה. בעוד שאת הראשונים אנו מכירים מקרוב, פוגשים אותם ביום יום שלנו ופועלים באמצעותם, הרי שהאמונה היא כח נסתר הרבה יותר בנפש. אמונה איננה מה אני מרגיש או חושב על קיומו של ה' יתברך. אמונה היא החוויה הקיומית של הקשר שלי אל ה', וממילא היא טמונה בכולנו. לעיתים הכח הזה פועל בגלוי ומוביל אותנו למחשבה ועשייה חדורת אמונה, ולעיתים אנו מופעלים על ידי האמונה 'מאחורי הקלעים' ולא מודעים לחלק שלה בהנהגת חיינו.

מכאן שללמד אמונה משמעו לסייע לאדם אחר לחשוף את עומק החיבור שלו לקדוש ברוך הוא. כדי להצליח בכך, אנו נדרשים לכמה נקודות מוצא:

ענווה – הבנה שה' אחראי ומוביל את המציאות, וגם מידת הנוכחות המודעת שלו בחייו של פלוני אינה תלויה רק בי. תפקידי הוא לעזור...

בטחון – כשאני מחובר לאמונה שבי ומודע לטוב ולעוצמה שהיא מוסיפה לחיי, אני בטוח ברצון שלי לאפשר גם לאחרים לחוש עד כמה זה יכול להיות גם שלהם.

התאמה – לא כל תוכן רוחני מתאים לכל אחד בכל שלב. יש לבדוק היטב מה ביכולתו של השומע להכיל, מה יפגוש את עולם המושגים שלו וידבר אליו. ובעיקר, מה יסייע לו לקלף את השכבה החיצונית ולגלות את הפְּנים.

תפילה – לזכות להיות שליח נאמן של ה' לגלות אותו בעולם.