רוצה להשפיע?

שליחות משפחתית

לפני כחודש עברה משפחת אייזנר, חיים, שירה ושלושת ילדיהם מהיישוב מעלה חבר הפסטורלי וההומוגני שבדרום הר חברון, לתל אביב העירונית והחילונית. הם הגיעו לשליחות ב"ראש יהודי" בתל אביב. "מהיום שבו שירה ואני התחתנו ידענו שביום מן הימים נחיה באיזה גרעין תורני, בידיעה ברורה שזו המשימה הלאומית שאותה הציבור שלנו צריך ליישם באופן מיידי", פותח חיים ומספר על רגע התפתחות התובנה, "אצלי באופן אישי זה התברר בתקופת הגירוש. עמותת 'פנים אל פנים' יזמה מפגשים ישירים בין הציבור שלנו לציבור החילוני במגמה להיפגש ולדבר על כל המציאות בה אנו חיים, וכדי לנסות לרומם את המבט על עצמנו בצורה גדולה ואיכותית. מאז הבנתי שזו באמת המשימה שלנו, פשוט לחיות לצד עם ישראל כדי שיוכל להיפגש עם משהו אחר ,ושננסה ביחד לברר מה תפקידנו כפרטים וככלל.

"למה דווקא תל אביב? במשפט אחד: 'אם כבר - אז כבר'. ובאריכות: תל אביב זה המקום שיש בו הכי הרבה חיפוש, המקום שמתנקזים אליו אלפי אנשים מכל הגילאים רק כדי לברר מי הם ומה הם רוצים מחייהם. אנחנו רק צריכים להיות שם כדי שיבינו מי הם באמת".

מהי השליחות שלכם ב"ראש יהודי" בתל אביב? 

"השליחות ברורה מאוד. באנו לחבר אנשים לקדוש ברוך הוא ולהתרומם ביחד לתשובה. אני לא תלמיד חכם גדול אבל יש בי רצון אדיר להתחבר לנשמות הגדולות שמגיעות לפה. הסוד הוא לא 'כמה תורה אתה יודע' אלא 'כמה תורה אתה משדר בחיים', כי זה בסופו של דבר מה שהם רוצים לראות ולחוות. לא 'תורה שכלית' אלא 'תורה שמופיעה בחיים המעשיים'. שילוב של אהבת ישראל והופעת התורה השמחה שלנו זה כל הקסם. 'ראש יהודי' זה המקום שהכי התאים לנו. המטרות פה הן ברורות: להגיע כמה שיותר לממשק ישיר לעם ישראל".

לא היו לכם חששות מגידול הילדים בעיר כל כך חילונית, מה עוד שאתם מכניסים חילונים אליכם הביתה?

"יש חששות ו'אשרי אדם מפחד תמיד'. כשיש ילדים שמתחילים להבין קצת את הסובב אותם, אז ברגע שיש מסירות נפש בבית על עם ישראל, הילדים חיים את הגודל הזה וממילא אין סיבה לחשוש שזה יפגע בהם. כמובן שאסור להתפשר על החינוך והיחס החם שכל ילד צריך, אך כשילד גדל בבית שמשתדל למסור את הנפש הוא חי את המסירות באופן טבעי".

מלבד החשיבות שבשליחות, יש גם רגעים כיפיים?

"כיף ללכת ברחוב ולראות איך בוחנים אותך מכף רגל ועד ראש, עצם המראה של איזה דוס עם ציציות כבר יוצר הרהור מסוים לאדם השני. לפני שבוע שמעתי מאשתו של חבר שלי שחזרה בתשובה, שמה שגרם לה לחשוב בכלל על הכיוון היו הריקודים שעברו לה מתחת לחלון בשמחת תורה. באותו רגע היא החליטה להיות שייכת. פשוט צריך לחיות את מי שאתה, וזה עושה את זה".

מה החלום שלכם? איפה אתה רואה את "ראש יהודי" בתל אביב עוד כמה שנים?

"בעוד כמה שנים 'ראש יהודי' לא יהיה רלוונטי כי נזכה לקיים את הפסוק 'והיתה לה' המלוכה, והיה ה' למלך על כל הארץ, ביום ההוא יהיה ה' אחד ושמו אחד'. שנזכה".