רוצה להשפיע?

צנעה ופרסום, הילכו יחדיו?

אחת מאבני היסוד של האמונה היהודית, המזוהה יותר מכל עם צניעות, טהרה וקדושה – היא מצוות טהרת המשפחה, המוצאת את תמצית ביטויה בטבילה במקווה טהרה. רגע שיא של התעלות ורוחניות, המשלב בקרבו ציפייה ונגיעה בנימי הנפש העדינים ביותר.

מובן מאליו, שדווקא רגעים אלו זקוקים לצנעה הגדולה ביותר. ואכן, בכל רחבי תבל, מקפידים על דיסקרטיות מלאה ככל שרק ניתן, קרוב אל הלב אבל רחוק מאוד מהעין. בזכות ההקפדה הזאת, אלפים רבים מוצאים את עצמם קשורים ומחוברים לקדושתה של המצווה ומקפידים עליה כבבת עינם.

מנגד, דווקא הצנעה המבורכת הזאת הביאה לקושי בהפצת המצווה החיונית בקרב נשות ישראל שטרם זכו לקיימה. מה עושים?

מיזם של עמותת "נחל נובע מקור חכמה", השייכת לקהילת חסידי ברסלב בעיר הקודש צפת בהנהגת הרב קעניג, מציג פתרון מעניין. לפני שבע שנים, בנתה הקהילה מקווה טהרה מרהיב ביופיו בהשקעה עצומה של כוחות ומשאבים, הצופה על פני בית העלמין העתיק בצפת בו קבורים צדיקי עולם, מקובלים ופוסקים, ובהם האר"י ז"ל.

המקווה מעוצב בצורה מעוררת השראה, וכולל שלושה מקוואות, ארבעה עשר חדרי הכנה, מכשור חדשני, פתרונות יצירתיים לבעלי מוגבלויות וצרכים נוספים, מכון יופי וחדרי המתנה דיסקרטיים ונינוחים. הניקיון והצוות הרגיש, הביאו לכך שהוא מושך אליו נשים מכל רחבי הצפון והגליל, רבות מתוכן שאינן בעלות אוריינטציה דתית או חרדית.

במקביל להפעלתו של המקווה בצורה הסטנדרטית, החליטה העמותה להקים "מרכז מודעות לטהרה" הפועל כבר שלוש שנים ולנצל לטובה עד תום את המקווה המיוחד העומד לרשותם. הם מקיימים במתחם סיורים מודרכים וחווייתיים בשעות הבוקר והצהריים. ובכדי להעצים את המפגש עוד יותר, משלב המיזם גם סדנאות והרצאות בנושאים המאפיינים את הנהירה אל עיר המקובלים צפת: סודות הקבלה והמיסטיקה, בשילוב התכנים המבוקשים של זוגיות ושלום בית.

עשרות קבוצות של חיילות וחיילים, סטודנטים ותיירים, כבר הספיקו לבקר ולגלות עולם חדש ובלתי מוכר. כלות צעירות עורכות במקום סיור יחד עם עשרות חברות ומגלות פן אחר ממה שמציגה התקשורת. בעשרות משובים ותגובות ממבקרים, הופתעו היזמים לגלות עד כמה הסיורים השפיעו וכיצד מאות כבר קיבלו על עצמן לקיים בבוא העת את המצווה החשובה.

קצינה בכירה שליוותה קבוצת חיילות, עמדה בפנים קרות וקשוחות בכל מהלך הסיור וההרצאות. הנשק שנשאה על שכמה הוסיף לדימוי הקשוח והעצור שלה. בסיום הסיור, פנתה אליה המדריכה ושאלה בתום: "עם מה את יצאת מהביקור?".בתגובה, פרצה הקצינה לפתע בבכי חסר מעצורים: "הביקור הזה שינה לי את החיים. גיליתי עולם חדש שאני כל כך זקוקה לו. את המצווה הזאת אני רוצה לקחת אל החיים שלי".

ועוד סיפור לסיום: בסיומו של סיור ניגשה אישה צעירה אל מנהלת הצוות ואמרה: "אני מרגישה שהמצווה הזאת ממש בשבילי, איך פספסתי עד עכשיו כזאת הזדמנות?". בהמשך השיחה התברר שלמרות גילה הצעיר, היא כבר גרושה עם ילדים, מה שהעצים לדבריה את הצורך שלה ברוחניות. מנהלת הצוות נאלצה להסביר לה בעדינות שהמצווה מיועדת אך ורק לנשים נשואות ולכן בהתאם להלכה היא מנועה לסייע לה. הצעירה התקשתה מאוד לקבל את הדברים.

מספר דקות לאחר מכן, יצאה הצעירה יחד עם שאר המשתתפות לסיור בין בתי הכנסת העתיקים וקברי הצדיקים והמקובלים. התחושות שאפפו אותה הביאו אותה להחלטה מיידית. היא הרימה טלפון לחבר שעמו היא מיודדת כבר חודשים רבים והודיעה לו שהם מתחתנים... מזל טוב!