רוצה להשפיע?

מתגעגעים למזרח

לפעמים דווקא בחו"ל הנשמה מתעוררת. רבים חוו זאת במזרח הרחוק > מה עושים כדי שהזיק הראשון לא יתפוגג? מביאים את בנגקוק לירושלים > קבלו את חב"ד-תאילנד-ירושלים

ארץ נכר. המזרח הרחוק. דווקא שם, הרחק מהבית וממדינת ישראל הלחוצה, הם מוצאים לראשונה אפיק לנפשם. ניצוצות נדלקים, נשמות מתחברות ורוח היהדות המסתתרת עמוק בקרבם מתעוררת ושבה לחיים. בצעדים מדודים, אך מלאי רגש ואמונה, הם מתחזקים ומוצאים ביטוי מעשי לקשר שלהם עם הקדוש ברוך הוא.

כעבור מספר חודשים המסע מסתיים. הם נאלצים לשוב אל שגרת החיים, ומוצאים את עצמם חזרה בישראל, נבלעים במטלות השוחקות, בעבודה ובלימודים.

מתגעגעים למזרח. מדי פעם אותה תחושת התעלות מבליחה מחדש. הם כמהים לשוב אל אותה אווירה מיוחדת, חמימה, אוהבת ומקבלת – אל בית חב"ד המפורסם והאהוב בבנגקוק, תאילנד. מבחינה מעשית, הנסיעה רחוקה, העלויות גבוהות ואין פנאי למסעות. מה עושים?

הרב נחמיה וילהלם, הדמות האהודה, החולשת על בית חב"ד בנגקוק – חש בכך, והחליט לגבש את קבוצות "חב"ד-תאילנד בישראל". באמצעותה יוכלו מאות ואלפי התיירים הישראלים המגיעים לבית חב"ד תוך כדי המסעות שלהם במזרח, להמשיך את הקשר ואף להעצים אותו גם שישובו לביתם ולאורח חייהם.

קבוצות כאלו קמו והפכו למציאות בירושלים, בחיפה, ברמת גן, בתל אביב ובערים נוספות. ר' שחר וולף, המנהל את הקבוצה בעיר הקודש ירושלים חלק איתנו את סיפורה של הקבוצה הירושלמית: "הכל החל לפני כארבע שנים. בהתחלה היינו חברותא, החלטנו ללמוד פעם בשבוע יחד, בצורה נעימה וחווייתית. תוך זמן קצר גדלנו לשלישייה וכעבור שבוע נוסף לרביעייה, אחרי חודש נוסף כבר היינו עשרה משתתפים. חבר מביא חבר, מטיילים נוספים הצטרפו, ואנו כיום מונים מעגל של חמישים משתתפים ומשתתפות ההולך ומתרחב.

"בקבוצה שלנו חברים צעירים מכל הסוגים והסגנונות, פסיפס אנושי נדיר שיכול להתחבר רק במקום כמו חב"ד בבנגקוק. השיעור השבועי הבנוי על פי התבנית של 'בסוד הפרשה' משמש עבור הצעירים גם כמקום מפגש ובילוי, ובזכותו גם זכינו לראות כיצד מספר נשמות מצאו את זיווגן והקימו בית נאמן בישראל.

"אחד מהזוגות הללו", ממשיך שחר לספר "מורכב מבחורה שהגיעה מבית מסורתי ומבחור מרקע 'דתי-לייט' שבשלב מסוים עזב את דרך המצוות. השניים לא הכירו לפני כן ובזכות השיעור הוא מצא את דרכו חזרה, היא את דרכה, והשניים האחד את השני. יחד הם הקימו בית תורני לתפארת".

בנוסף לשיעור השבועי, אחת לחודש חברי הקבוצה נאספים להתוועדות חסידית בסגנון מקורי תאילנדי... כל אחד מהמשתתפים, ללא הבדלי רקע וידע, מכין סיפור או דבר תורה קצר לשאת באירוע. כל אחד מביא עמו את הסגנון והניחוח המאפיינים אותו, והערב הופך למרתק ופיקנטי.

הגיבוש הקבוצתי הוביל למיזם נוסף, ואחת לשלושה חדשים בני הקבוצה מתאספים לחוות יחד שבת כהלכתה. בכל הזדמנות הם מאתרים מיקום שונה וחדש, הרחק משאון העיר ורחוק מהזרקורים וממעוזי הבליינות. באותן שבתות, הם חשים שוב את אותם טעמים וניחוחות הערבים לגוף ולנפש – שהם ספגו יחד בשבתם בבית חב"ד בתאילנד.