רוצה להשפיע?

מלאכים בשביל

למעלה מעשרת אלפים איש בשנה, כך לפי אומדן החברה להגנת הטבע, מרביתם צעירים לפני או אחרי צבא, מטיילים ברגלם לאורכה של ארצנו הקטנטונת במה שהופך אט־אט לטרנד לאומי – "שביל ישראל".

מקיבוץ דן שבצפון ועד למעבר גבול טאבה ליד אילת, משתרך לו שביל ישראל על פני 940 קילומטר. השביל המחולק לארבעים וארבע קטעים, כולל אתרים היסטוריים חשובים ותופעות טבע ייחודיות, נופים עוצרי נשימה וקטעי חוף. בקיצור, המיטב של ארץ ישראל.

המטרה המוצהרת של מרבית המטיילים היא לסיים בסופו של דבר את כל השביל מתחילתו ועד סופו. חלקם עושים זאת בפעם אחת, אבל מכיוון שטיול כזה יכול לארוך חודשיים, ולעתים אפילו ארבעה חודשים, רוב המטיילים מתמקדים בכל טיול בקטע אחר מתוך השביל. רוב המטיילים יוצאים לשטח, כצפוי, בסתיו ובאביב, כשהשמש אינה קופחת והגשמים אינם בשיאם.

המזרח בישראל

בישובים הפזורים לצדי השביל, התפתחה תופעה מבורכת ומרתקת המכונה "מלאכי שביל". אנשים טובים באמצע הדרך, הפותחים את ביתם ללא תשלום עבור ה"שביליסטים". מאפשרים להם לעשות כביסה, ליהנות מארוחה טובה, להתקלח ולפעמים גם להתארח לשנת לילה. הרעיון להקמת "בית חב"ד למטיילי שביל ישראל" בישוב הדרומי מיתר, נולד בעקבותיהם.

ההליכה לאורכה של ארץ הקודש מותירה למטייל זמן רב להתבוננות ומחשבה. האוויר הצח והנופים המרהיבים יוצרים חיבור עמוק בין רגבי אדמת הקודש לנשמת המטייל, ורבים מהמטיילים כמהים לפתע לטיפת רוחניות. מנותקים מהרעש ושאון העיר, יחד עם חברים או בני משפחה, הם נזכרים באבני היסוד לקיומנו ובמקור הזיקה שלנו לארץ.

הרב שניאור קורץ, מנהל בית חב"ד במיתר מזה כעשר שנים, חש בכך פעמים רבות. מאות ואלפי מטיילים מופיעים ברחובות היישוב בכדי לרכוש ציוד ומזון, להתארח ולהחליף כוחות. הוא גילה שבנוסף לצרכים הטכניים, הם מחפשים חום של בית וגם רוחניות. עם הזמןהבשיל בראשו הרעיון להקים בית חב"ד למטיילים בסגנון הפופולרי של המזרח הרחוק, שישלב הענקת מענה גשמי ורוחני לצרכי המטיילים.

תמיד ירגישו בבית

בפתחו של האביב האחרון המיזם קרם עור וגידים והפך למציאות. מאז הספיקו כבר מאות מטיילים לבקר במרכז רחב־הידיים שהוקם בלב הישוב מיתר, להיעזר במטבח, במכונות הכביסה, במלתחות ההתרעננות, בחדרי האירוח ובשירותים הנוספים – אבל בעיקר ליהנות משיעורים וסדנאות, סעודות שבת חווייתיות, שיחות נפש לתוך הלילה, חומרי קריאה ותחושה פתוחה ומקבלת.

פרסומים אודות הבית החדש ניתן למצוא גם באינטרנט אבל הידיעה הזאת עוברת בעיקר מפה לאוזן. "אנחנו עושים הכל כדי שהמטיילים ירגישו אצלנו בבית", מסביר הרב קורץ, "לא במטרה להרוויח משהו או לגרום להם איזה מהפך תפיסתי, אלא באמת ובתמים מתוך אהבת ישראל כנה. המטיילים חשים בכך ויודעים שהם יכולים גם לשאול, להתווכח ולהציג עמדות הפוכות. הם יודעים שבכל מקרה אצלנו הם תמיד ירגישו בבית".