רוצה להשפיע?

לתוך הלב שלך

הסיטואציה מוכרת לכל אחד: בני משפחה חוזרים הביתה לקראת ערב, ופוגשים בחדר המדרגות את השכנים. לאחר מנוד ראש לשלום משתתקים כולם במבוכה ומחכים שכל אחד ימשיך בדרכו. במקרה של שהות משותפת במעלית, המבוכה והמועקה גדולות עוד יותר. האיטיות של המעלית משגעת, למה היא זזה לאט כל כך?

כעת, תארו לעצמכם את החלופה: השכנים הם חברים טובים שלכם. אתם מרגישים בנוח לקפוץ אליהם כשנגמר הסוכר, הילדים משחקים יחד, הם מתארחים אצלכם בסעודות שבת וכשיש להם שאלה על גן ילדים עם ערכים, הם באים לשאול אתכם. כשנפגשים בחדר המדרגות אין מבוכה, אפילו להפך: שני הצדדים שמחים במפגש הזה, ואולי אפילו מצפים לו. נשמע דמיוני?

לא רק לכם זה נשמע דמיוני, גם למקימי פרוייקט "קרוב ללב", ולכן שבירת החומות היא הרעיון המכונן של העמותה שהקימו. המטרה היא יצירת קשר עם האנשים הקרובים אלינו פיזית, אך בה בעת רחוקים מאיתנו מנטלית. זהו לא רק מפגש אקראי סביב ענייני היום-יום, אלא שאיפה לקשר שמבוסס על ערכים משותפים ועל מסורת.

טלפון מפתיע לפני פסח

'קרוב ללב' פועלת בעיקר עם גרעינים תורניים ובקבוצות דתיות החיות בשכונות מעורבות. כל משפחה שפעילה בארגון יוצרת קשר עם משפחות סמוכות ומבקרת אותן בקביעות לפני כל חג ומועד. לצורך שבירת הקרח ויצירת ההיכרות הראשונית, המתנדבים מחלקים ערכות מושקעות ללא תשלום, הכוללות שי מיוחד הקשור לחג וחוברת הכוללת רקע על החג ומנהגיו, ובעיקר על הרעיונות הרוחניים שהוא מבטא. הערכה מתאימה לרוח החג: בפורים - משלוחי מנות עם מגילת אסתר, בשבועות - ערכת שוקולד בצורת עשרת הדיברות, ולקראת ראש השנה קיבלו המשפחות המתנדבות ערכה להכנת עשר עוגות דבש אותן חילקו לשכנים. לאחר מפגשים ספורים נוצרת היכרות משמעותית שלעיתים מתבטאת אף בקשר יציב ומתמשך שמתבטא באירוח בשבתות ובהזמנות לאירועים משפחתיים. המטרה היא היכרות מתמשכת ונעימה, ההופכת את המשפחה המתנדבת לכתובת אליה ניתן לפנות בכל עניין יהודי, מעין "בית יהודי" לשכנים הקרובים.

"יש לי שכנה אישה בת שישים וחמש שגדלה בקיבוץ של השומר הצעיר ומטבע הדברים היהדות לא מעניינת אותה", מספרת אופירה מרעננה. "הבאתי לה מספר פעמים ערכות של 'קרוב ללב' בסמיכות לחגים, אך לא הרגשתי שקורה משהו חוץ מהיכרות שטחית. לפני חג הפסח קיבלתי טלפון מפתיע, ובו היא מבקשת את עזרתי בהכנות לליל הסדר! רק כדי לסבר את האוזן, אישה זו מעולם לא חגגה את ליל הסדר ולא אכלה מצות - ופתאום היא רוצה. קניתי לה הגדה מיוחדת, והבאתי את המצות. ישבנו יחד בחברותא שעה ארוכה ועברנו על ההגדה. את ליל הסדר היא עשתה עם הנכדים שלה. אני לא יודעת באיזו כשרות היה האוכל, אבל את ההגדה הם קראו, ולנכדים שלה היא העבירה את המסורת שנמנעה ממנה בילדותה".

מעל 80% הצלחה

"הגענו למצב שבו לקראת כל חג מתקיימים כשלושת אלפים מפגשים", מדווח שמואל, ממנהלי העמותה, "והשאיפה שלנו היא להגדיל את המספר יותר ויותר. אמת, יש תגובות חוששות או מרוחקות, ולעתים גם לא פותחים כלל את הדלת, אך אחוזי ההצלחה גבוהים בהרבה מהמשוער – מעל לשמונים אחוזים מהאנשים פותחים את הדלת ומנהלים שיחה שאורכת כמה דקות, ולעתים – כמה שעות".

מספר אב למשפחה מתנדבת מעפולה, החפץ בעילום שמו: "לאחר הפעילות של 'קרוב ללב' לקראת חג השבועות, נכנסתי לאורות. חילקנו שבע ערכות. השכנים שכבר התחילו להתרגל למפגש לפני החגים עם הצ'ופר הנחמד, שמחו מאוד ובירכו על הערכה הנפלאה של פרשיות התורה. אצל אחד השכנים התפתחה שיחה מרתקת בענייני אמונה והכרת תודה לה' יתברך. התוודעתי, בפעם המי יודע כמה, ש'אפילו ריקנין שבישראל מלאים מצוות כרימון'".

בעוד שבועיים: על החששות ותופעת ה"רגליים קרות" של הפעילים.