הפקולטה למדעי הזוגיות

כאן גרים בכיף מלך ומלכה

על אדמו"רי חב"ד מספרים, שלמרות הטרדות הרבות בצרכי הציבור בערב ראש השנה, וההכנות הרוחניות שהיו שקועים בהן, היו מקפידים סמוך לכניסת החג, בטרם צאתם לתפילות החג, להקדיש זמן מה לשוחח ביחידות עם הרבנית שלהם. הקשר בין איש לאשתו מהווה מראה לקשר בינינו לבין הקדוש ברוך הוא. מי שבתוך ביתו "ממליך" את בן או בת הזוג בוודאי יידע גם כיצד להמליך את הקדוש ברוך הוא עליו למלך.

להמליך מישהו פירושו לכבד אותו, להעריך אותו, לראות אותו מרומם. הכבוד הוא המהות של המלך ולכן "מלך שמחל על כבודו – אין כבודו מחול". אין הכוונה לכבוד חיצוני ומזויף, אלא כבוד במובן של נתינת מקום וערך אמיתי. המשמעות של המלכת בן הזוג פירושה שהרצון שלו חשוב בעיניי לעיתים יותר מהרצון שלי. אני שם את רצוני בצד ומוותר, כדי שרצונו יתממש. כמובן שהיחס הזה צריך להיות הדדי. ומה עושים כשהרצונות נראים סותרים? היא תעמוד על כך שהרצון שלו יתממש והוא יעמוד על כך שהרצון שלה יתממש, בצורה כזאת מותר "לריב". ואם זה עדיין לא קורה, פעם הוא "יבטל רצונו מפני רצונה" ופעם היא "תבטל רצונה מפני רצונו".

 הממליך מלכים, ולו המלוכה

לפעמים קשה לאדם "להמליך" את בן זוגו כי באופן טבעי קשה לו לראות מישהו שמרומם יותר ממנו.הסיבה הפנימית לכך היא שהאדם לא מאמין בערך העצמי שלו, ב"מלוכה" האישית שלו, והוא חושב שהוא צריך להגן על עצמו ועל ערכו, ובאופן בלתי מודע עושה זאת על ידי השפלת בן הזוג והנמכתו. תודעה כזו מביאה מאבקי כוח גלויים או סמויים בין בני הזוג, ומריבות וחיכוכים מתרחשים בלי הרף.

המלכת השני מתאפשרת כאשר אדם מאמין במלוכה העצמית שלו. כשאדם מכיר בערך עצמו, בייחודיות שלו, במעלות ובסגולות שהקדוש ברוך הוא נתן לו, הוא מודע למה שיש לו להביא ולתרום לקשר, אזי אין לו קושי להמליך את השני.

לפעמים אחד מבני הזוג מסרב לקבל את כתר המלכות, מכיוון שאיננו מצליח ללבוש אותו. הוא לא מצליח להרגיש בעל ערך וחשיבות. זהו מצב קלוקל מכיוון שנחיתות של אחד הצדדים פוגעת באיכות הקשר הזוגי.

 

ראש או זנב?

יותם הוא אדם עדין, רגיש, שעוזר בבית ומתפקד כמו שצריך. יש בינו לבין רעייתו אפרת תקשורת טובה, אך כשהיא מנסה לומר לו מילות הערכה ושבח הוא דוחה אותם במחי יד. בנוסף לכך, משפטים שהוא מרבה לחזור עליהם, מציקים לה מאוד: "את אישה טובה מידי בשבילי; לא מגיע לך בעל כמוני; את הרבה יותר צדיקה ממני; אני מקווה שאת לא מאוכזבת ממני", ועוד.

יותם לא הצליח להבין למה האמירות האלה מוציאות אותה מדעתה. הוא באמת הרגיש כך מולה, ואפילו חשב שהוא מחמיא לה בזה, אך אפרת, מבלי שידעה להגדיר ולהסביר לעצמה את הסיבה לכך, לא הייתה מסוגלת לשמוע ממנו כאלו מילים. אפרת התעקשה שיותם ילך לקבל הדרכה.

יותם למד שאדם לא אמור לשמוע מבן זוגו משפטים שמבטאים נחיתות, זה לא דבר שתורם לזוגיות. בנוסף, התברר כי האמירות הללו היו רק סימפטום לתחושות פנימיות שאינן נכונות. לא היו אלו ענווה או צניעותאלא תפיסה עצמית שגויה, רגש נחיתי, פחד וחוסר בטחון. העבודה העיקרית של יותם הייתה לחזק את הביטחון והאמונה שיש לו הרבה מה להביא לקשר הזוגי, ולהגיע למצב שהוא מפסיק לתפוס את עצמו כנחות.

אחד האיחולים שאנו מאחלים בראש השנה הוא ש"נהיה לראש ולא לזנב". גם בזוגיות, כשאחד מרגיש "זנב" ביחס לשני, הוא פוגע לא רק בעצמו אלא גם בבן הזוג שלו. כל אחד מאיתנו צריך להשתדל שהוא וגם בן או בת הזוג שלו יהיו "ראש" ו"מלך", וכך שנינו ביחד "נהיה לראש ולא לזנב".