הפקולטה למדעי הזוגיות

בדליים ובחביות

"בתקופה האחרונה הולך לנו טוב בהרבה תחומים, ונראה שגם הזוגיות שלנו פורחת, למרות שלא השקענו בה יותר מבעבר". זה נכון. מאורעות משמחים מעצימים את הקשר הזוגי, אנשים שמחים מצליחים יותר בנישואיהם, השמחה פותחת את הלב והקשר מתעצם. ולהיפך: רגשות של עצבות מחלישים את הקשר ומסכנים אותו. במקרים רבים מתגלה לאחר מעשה כי קשיי הזוגיות התחילו לאחר תקופה של דכדוך של אחד מבני־הזוג בעקבות קושי בתחום ונושא אחר לגמרי, כגון פיטורין מהעבודה, דיכאון אחרי לידה או רצף של כישלונות בתחומים שונים.

השמחה חשובה בכל תחום בחיים, אך בקשר זוגי השמחה היא הכרחית, מאחר שבלי שמחה קשה ליצור חיבור אמיתי עם בן־הזוג. אהבה היא תנועה של התקרבות ועונג, ואי אפשר לגלות אותה כשהלב מכווץ ועצוב. באוירה של שמחה מתקרבים הלבבות ונפתחים הרגשות. אדם שמח מסוגל לראות את הטוב שבבן־זוגו ולפתח איתו קשר והזדהות, ואילו כאשר הוא עצוב – הוא נסגר בתוך עצמו, נעשה מוטרד, מרוחק ומנוכר, וקשה לו לשדר חום ואהבה גם אל הקרוב אליו ביותר.

רבי יוסף יצחק מליובאוויטש (בקונטרס "דרושי חתונה") מתאר, כי כאשר אדם שמח, פניו מאירות והוא חש רוממות פנימית חיובית, מה שגורם לו לראות את מעלות חבריו, לקבל כל אדם בסבר פנים יפות ולהדר בכבודו של השני. תכונות השמחה מקדמות את הקירבה והאהבה.

אמא תמיד שמחה

ישנם החושבים שהשמחה איננה מבטאת את הצד הראלי של המציאות. "העגל תמיד שמח" הם אומרים, וכוונתם היא שהטיפשים שמחים תמיד, אך האמת הפוכה בדיוק: השמחה היא ההסתכלות המעמיקה על המציאות.

להיות עצוב זה לא חכמה. החל מחטא עץ הדעת, העצבות נעשתה לדבר טבעי בעולם. לאישה נאמר: "בעצב תלדי בנים", ולאיש נאמר: "בעיצבון תאכלנה כל ימי חייך". כשם שהחטא הביא מיתה לעולם, כך הוא גם הביא את העצבות, שהיא חוסר חיות פנימית, סוג של מיתה רוחנית.

לעומת העצבות הטבעית, השמחה דורשת עבודה של התבוננות פנימית. כוח הבינה, המבטא התבוננות וחשיבה, נקרא בחסידות "אמא" (המולידה את המידות והרגשות), ו"אם הבנים – שמחה", מאחר שהשמחה היא ההתבוננות האמיתית על המציאות. בכוח ההתבוננות ניתן להתעלות מן הגלוי לעין ולראות את הטוב הטמון במציאות, לחשוף את הפנימיות השלימה שבנו מצד הנשמה ולהאמין במשמעות של הטוב שאנו עושים. לפעמים, כשהאדם חווה בילדותו או בנסיבות אחרות קושי ואווירה של עצבות, אתגר השמחה גדול יותר ודורש יותר עבודה, אך במצב זה הוא גם נצרך וחשוב יותר.

מילים טובות

חג סוכות ושמחת תורה – "זמן שמחתנו" - מתאים ומסוגל לחזק את השמחה בבית. לדוגמה:

 נביט על הצדדים המשמחים שבחיינו. גם בזמן קושי, נשתדל לראות את הטוב. נזכור, כי לא המציאות תקבע אם נהיה שמחים, אלא הפרשנות שלנו אליה: אם נקבל את הטוב כמובן מאליו - נראה רק את החסרונות, אך אם נדע להעריך את כל החסד שה' גומל עמנו - נשמח במה שיש לנו.

 כאשר אנו נפגשים עם בן או בת הזוג אחרי יום עבודה או יום לימודים, נאיר לו פנים. גם אם עברנו יום קשה, דאגות ואתגרים, ואנו רוצים לשתף בזה את בן הזוג, נקפיד קודם להביע את השמחה שיש לנו מעצם המפגש, ובזה נעביר את המסר לעצמנו ולבן הזוג, שגם קשיים והתמודדויות לא מעיבות על השמחה בקשר אלא מהוות אתגר משותף שרק מעצים אותו. 

 נרבה לדבר בבית מילים חיוביות ושמחות, על מנת לעורר ולחזק את רגשות השמחה. נפעיל מוזיקה שמחה, נשתתף באירועים שמחים ונרקוד בשמחת בית השואבה. נהדר ב"ושמחת בחגך", וכפתגם החסידי: "יש לייקר את השעות של החג, שבהן אפשר בכל רגע לשאוב אוצרות של שמחה בדליים וחביות".