רוצה להשפיע?

אורות גבוהים

המרצה יושב בביתו, הלומדים בביתם, ובעזרת מחשב וחיבור אינטרנטי מתחברים כולם למרחב הווירטואלי שבו מתנהל השיעור

כבר ארבע שנים שערוץ "אורות" פועל ברחבי הרשת ומשפיע דרך המדיה על אלפי צופים מדי יום. הערוץ הינו אתר אינטרנטי עצמאי שהוקם על ידי ארגון "ראש יהודי", מתוך הבנה שפעילות בשטח אינה מספיקה על מנת להשיג את מטרות התנועה ולהפיץ יהדות ברבים. כיום מבלה אדם ממוצע מספר שעות ברשת האינטרנט: גלישה באתרי חדשות, קריאת דואר אלקטרוני, עבודה ותחומים נוספים. לכן זה היה טבעי שהרשת תהפוך גם לכר נרחב לשיעורים ולהרצאות של ארגוני קירוב. ערוץ אורות מתייחד בכך שהוא מציע לא רק שיעורים אלא סדנאות והרצאות הפונות בסגנון שווה לכל נפש.

על אף הימצאותו באוויר זמן מועט יחסית, הערוץ כבר הצליח לגבש קהל יעד רחב, להגיע לתודעה הציבורית ולהתבסס כערוץ איכותי, מעניין ורלוונטי.

הרב והפרופסור

אחת התכניות הנצפות בערוץ נקראת "הרב והפרופסור", בה מארח ד"ר אלעזר שטורם את פרופסור קרלו שטרנגר ואת הרב אורי שרקי לדיונים על נושאים מדיניים, דתיים, פוליטיים וחברתיים, המעסיקים את החברה הישראלית וקשורים לזהות היהודית שלה. בקרוב ישיק הערוץ סרטונים ובהם שיחות אמוניות מרתקות בין הרב שרקי וד"ר תומר פרסיקו. בנוסף, ישנן תכניות דיוקן שבהן חושף הערוץ "פיסות חיים" המפגישות את הצופה עם האפשרות לחיות חיי אמונה בדור שלנו. בימים הנוראים, לדוגמה, הועלתה כתבה על רון שלום, אחד האנשים המצחיקים בארץ, הידוע בכינויו "הרון ​הרון" בתכנית הרדיו של דידי הררי. מפתיע לראות כמה אמונה חבויה באנשים שכלפי חוץ נראים רחוקים ממנה.

בנוסף, מציע הערוץ שיעורים ביהדות לאנשים המבקשים מענה לשאלות החיים. שיעורים על חיי משפחה ובחינוך ילדים שמעבירים הרב יוני לביא, ד"ר מיכאל אבולעפיה, הרבנית אהובה צוקרמן; שיעורים בשיטת ימימה, אשר זוכים לפופולריות רבה, שמעבירים עידית שלו ואיתמר פרלמן; שיעורים בקבלה מפי הרב עזרא שיינברג והרב מאיר כהן, ועוד.

המכללה הווירטואלית לחיים

בשנים הראשונות, האתר כלל בעיקר תכניות לצפייה באורך של חמש דקות. לאור פניות ציבור הגולשים – החל ערוץ "אורות" להציע לגולשיו תכנים וחוויית לימוד מעמיקה ועשירה יותר. על ידי שימוש באחת הטכנולוגיות המתקדמות בעולם, ייסדו אנשי הערוץ את "המכללה הווירטואלית לחיים". לא מדובר פה בניסיון לקדם את הקריירה האקדמאית או המקצועית, אלא בהעצמה אישית וברכישת כלים לאיכות חיים.

במסגרת "המכללה", הצופים הופכים לתלמידים אקטיביים. במקום להסתפק רק בשיעורים המוקלטים והקצרים הנמצאים באתר ולהישאר פסיביים, יכולים הגולשים ליהנות מחוויית לימוד בכיתה וירטואלית, אליה ניתן לגשת מכל מקום בארץ ובעולם - וכל זאת מבלי לצאת מהבית. המרצה יושב בביתו, הלומדים בביתם, ובעזרתם של מחשב וחיבור אינטרנטי מתחברים כולם למרחב הווירטואלי שבו מתנהל השיעור. בלי להזמין בייביסיטר, בלי לחפש חנייה, בלי לשלם על דלק ואפילו מבלי לוותר על ספל הקפה החביב עליהם... ממש כמו בכיתה רגילה, אפשר לראות את המרצה ואפשר לשאול שאלות.

הקורסים עוסקים בתחומים רלוונטיים, ביניהם "חשיבה הכרתית" על פי שיטת ימימה , המועבר בין היתר על ידי ר' מיכי יוספי ועידית שלו, וחינוך על פי "גישת שפר" אותו מעבירה מיכל זגדון. כיום רשומים למכללה כמאה וחמישים לומדים, ובקרוב ייפתחו כיתות נוספות בנושאים מגוונים, כגון: זוגיות, הורות, קואוצ'ינג (אימון אישי) ואף קבוצות תזונה והרזיה של סטודיו C ברוח יהודית.

מוטלת על כולנו

מרבית הארגונים העוסקים בפיתוח זהות ותודעה יהודית התבססו מאז ומעולם על הקשר האישי, שאינו בר תחליף. האם האינטרנט מציע בשורה חדשה, האם אין עוד צורך בקירוב המבוסס על יחסים אישיים?

כמובן שלא. אין תחליף לא לשיחה האישית מלב אל לב ולא להזמנה הספונטנית של חברים ושכנים לסעודת שבת. ערוצי התקשורת הייעודיים מצליחים להגיע אל אלו שצריכים לפתח אמון כלפי מייצגי התורה. בחמש דקות של צפייה ניתן להעביר אדם תהליך רגשי ולעורר אצלו הזדהות, ואפילו כמיהה.

המשימה הגדולה שהערוץ לקח על עצמו היא לבנות את "כבוד הדת וחיבתה", כדבריו המפורסמים של הרב קוק. חזרה בתשובה צריכה להתחיל מהסרת המסווה של הבערות ושל הטינה ביחס ליהדות. ככל שירבו הצופים שמזהים את עצמם ואת רצונותיהם באנשים המשוחחים איתם דרך המדיה, כך הם ילכו ויאבדו את התנגדותם לחיי תורה ומצוות. משם והלאה, העבודה מוטלת על כולנו.